postovana doktorice,  interesuje me kako se dobija hasimoto? Da li je, kao sto sam imala priliku  da procitam, glavni uzrok stres? i koji su simptomi - ne mislim da stanje  hormona i velicinu zlijezde, vec da li je to nervoza, umor, povecan broj kilograma i sl? i ako su to simptomi, da li ce proci ako redovno uzimam  terapiju koja mi je prepisana? takodje, interesuje me da li hasimoto  iakoko moze da prouzrokuje rak stitne, posto sam citala da neki autori  povezuju hasimoto sa rakom? Hvala....

    Odgovoreno: 08. 01. 2008.
    • Hashimotov tiroiditis jeste autoimuno oboljenje odnosno oboljenje koje nastaje usled poremecaja imunog sistema i stvaranja autoantitela na stitastu zlezdu usled cega dolazi do izmene u njenoj gradji a vremenom i njenoj funkciji.Sve dok je funkcija ocuvana, osim izmene u gradji zlezde, drugih tegoba nema.Kako je najcesci poremecaj funkcije koji prati ovo oboljenje hipotireoza,tegobe su malaksalost, umor, pospanost, zaboravnost, psihofizicka usporenost, nepodnosenje hladnoce, promuklost, smanjenje apetita, porast telesne tezine ali ne i znacajna gojaznost, pojava otoka, suva perutava koza,opstipacija itd.Svi simptomi se uspesno povlace primenom adekvatne medikamentne terapije koja je u ovom slucaju dozivotna. Ovo oboljenje nije povezano sa etiologijom malignih oboljenja stitaste zlezde.Sto se tice stresa on nije uzrok ovog oboljenja ali se cesto navodi kao bitan okidac (pokretac) u pojavi poremecaja funkcije imunog sistema. Puno pozdrava, Ass.dr Milena Velojic Golubovic