Postovanje, ja sam N. ozenjen sam i imam 26 godina i od nedavno sam  saznao da imam diabetes tip 1 doduse tako su mi rekli u bolnici gde sam  bio 4 dana. Dobio sam odredjene doze insulina 3*8 Acraptid i 1*18  Insulatard, uradili su mi standarne testove krvi ali nisu test na virus,  od ovih doza nije mi bilo dobro uglavnom mi je secer bio ispod normale  naravno posle svakog obroka setam se od 15 do 30 min. Dorucak i rucak mi  nisu nikakav problem testirao sam namerno i posle bataka,karabataka,  pljeskavica od krompira sunke i kackavalja, cokoladne bombice iz  poslasticare, ruske kape i bajadere, case soka i setnje od 30 min meni je  secer bio 3,6. Ali uvece ume da bude i 7.5 ako pojedem jacu hranu inace se  hranim po propisima a ovo je bio samo test. Smanjio sam dozu insulina na  6*3 i 16*1 i uglavnom je nizak vrti se oko 4.2 4.5 . Nisu mi uradili  ultazvuk pa sam otisao privatno i rezultati kako su mi reki su odlicni  "sve vam je uredu kao da sam gledala iz knjge".Da li treba ovako da mi se  ponasa organizam ili ja negde gresim neznam sta da radim uzrok mog  diabetisa je stres odnosno nervoza koja je trajala godinu ipo. U bolnici  su ni rekli da imam upalu beta celija odnosno da moj imuni sistem napada  moje beta celije. Molim vas za pomoc jer nisam siguran da li su sve  uradili da bi tacno znali sta nije uredu samnom jer ovako neznam na cemu  sam, koje korake trebam dalje da preduzmem u lecenju.  HVALA UNAPRED ISKRENO

    Odgovoreno: 03. 01. 2008.
    • Dijagnosticki kriterijumi za secernu bolest jesu vrednosti jutarnje (nastinu) glikemije iznad 7.0 mmol/l ili bilo kada u toku dana iznerene vrednosti preko 11,1mmol/l. Vi po svemu sudeci bolujete od secerne bolesti tip 1 poznatije kao insulino zavisni tip koji kako i samo ime kaze zahteva upotrebu insulina od trenutka postavljanja dijagnoze obzirom da je sekrecija insulina iz pankreasa u ovom tipu znacajno redukovana usled autoimune destrukcije celija koje luce insulin. Drugim recima, vas pankreas vise ne stvara dovoljne kolicine insulina i potrebno ga je nadoknadjivati. To sto vase potrebe za insulinom jos uvek nisu velike govori samo u prilog tome da jos uvek imate ocuvanu izvesnu sopstvenu sekreciju insulina. Obzirom da je vasa bolest hronicna i dozivotna ona zahteva dobru edukaciju pacijenta kako o tome sta su njene karakteristike, kako i na koj nacin se leci, tako i o znacaju sto striktnije kontrole glikemije. O svemu tome trebalo bi da prodiskutujete sa svojim dijabetologom. Ass.dr Milena Velojic Golubovic