Postovana doktorice,   danas sam saznala da imam Hashimoto tiroiditis. Medjutim, doktorica mi  nije objasnila tacno o cemu se radi, jer je bila ogromna guzva. Znam samo  da cu dozivotno uzimati tablete. Mozete li mi reci kako se dobija ova  bolest, koje su posledice(osim uvecane stitne i lupanja srca), da li se  kao posledica javlja nervoza, nestrpljenje i sl? i sta se moze desiti ako  terapiju ne budem uzimala redovno? Hvala puno!

    Odgovoreno: 03. 01. 2008.
    • Iz vaseg mejla nije jasno na osnovu cega vam je postavljena dijagnoza niti koji vam je lek prepisan tako da se o tome ne mogu izjasnjavati. Hashimotov tiroiditis jeste autoimuna hronicna upala stitaste zlezde koja sve dok ne dovede do poremecaja funkcije ( najcesce smanjenje/hipotireoza) ne zahteva lecenje vec samo pracenje. Sa lecenjem se zapocinje kada nastupi poremecaj rada zlezde i posto je najcesce u pitanju smanjenje funkcije terapija je supstituciona i dozivotna. Ass.dr Milena Velojic Golubovic