imam 27 godina. trazila sam pomoc od ginekologa zbog akne na licu koje mi se javljaju u zimskom periodu vise godina. predlozio mi je da ispitam hormone prolaktin i testosteron. prolaktin je bio povisen na 45. ponovila sam test nakon nedelju dana i tada je bio normalan nivo prolaktina.napravila sam rtg sella turcica i to je bio uredan naod. ali napravila sam i magnetnu rezonancu i nalaz je bio adenoma velicine 4mm (prolactinoma). nemam simptome kao galatoreju, amenoreju a da ostanem u drugom stanju nisam pokusavala.  dali da ponovim opet analzu prolaktina? dali da uzimam bromkriptin i pored toga sto nemam simptome?sta da radim ako nivo prolaktina je normalan a sta ako je povisen? citala sam vas tekst ali nigde nisam opazila sta sa pacijentima koji imaju prolactinoma ali nemaju simptome kao ja? konsultirala sam vise lekara i svi imaju neki razlicitiji stav tako da trazim i vase misljenje  hvala puno na odgovoru

    Odgovoreno: 17. 12. 2007.
    • Pored velicine za tumor hipofize bitno je odrediti i to da li je hunkcionalno aktivan jer od toga zavisi nacin lecenja. Kod vas se radi o dokazanom postojanju mikroadenoma hipofize i sada je bitno odrediti njegovu funkcionalnost.U tom cilju potrebno je odrediti nivo svih hormona hipofize a posto je u jednom navratu dokazan povisen nivo prolaktina sto ponovljenom analizom nije potvrdjeno, potrebno je odrediti i profil prolaktina tj odrediti njegov nivo vise puta u toku dana uz eventualnu primenu i funkcionalnih testova. Ukoliko se ne dokazu povisene vrednosti hormona nakon ispitivanja i obzirom da nema nikakvih simptoma bilo kojeg funkcionalnog poremecaja onda ce vas mikroadenom biti shvacen kao afunkcionalan i obzirom na velicinu istog zahtevati samo periodicno MR pracenje. U slucaju naknadne pojave tegoba obavilo bi se hormonsko retestiranje. Ako se pak potvrde povecane vrdnosti prolaktina onda se radi o prolaktinomu i onda treba primeniti specificno lecenje primenom agonista dopamina( tbl. Bromokriptin). Ass dr Milena Velojic Golubovic