Postovani prof. dr Anticu  Imam 46 god. i od maja 2007. otkriveno mi je oboljenje stitaste zlezde Thyreoditis chr. (Hashimotho). Stitasta zlezda je uvecanih dimenzija sa dva heterogena nodusa u desnom i levom reznju (u potpunosti ispunjavaju reznjeve). Dimenzije desnog 16.4*19.8mm i levog 20.8*18.0mm.Hormon T3=3.36pmol/l, T4=15.10pmol/l, Tsh=10.6uiu/ml, anti-TPO= 1667.1 IU/ml (nije greska 140 puta vise). Rezultat calcitonin=0.1. Koristim Letrox 100mg.  Molim Vas za vase misljenje da li je operacija neminovna ili postoji sansa da se ovim lekom izlecim.  Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 05. 12. 2007.
    • vi bolujete od autoimunog hroničnog tiroiditisa( Hashimotov tiroiditis) koji vremenom dovodi do smanjenja funkcije štitaste žlezde. Lečernje ovog poremećaja podrazumeva primenu supstitucione terapije hormonima štitaste žlezde ( tbl. Letrox, tbl. Euthyrox i sl.) sa ciljem održavanja eumetaboličnog stanja koje odlikuje odsustvo simptoma bolesti i normalne vrednosti T3,T4 i TSH.Obzirom da su kod vas vrednosti TSH još uvek van referentnih vrednosti bilo bi indikovano povećati dozu leka što bi trebalo da učini vaš endokrinolog.Drugim rečima, vi bolujete od hronične bolesti koju nije moguće izlećiti ali je ona svakako lečiva primena leka što je istovremeno i terapija izbora. Puno pozdrava, Ass.dr Milena Velojić Golubović