Postovani doktore,  pre 3-4 godine mi je odstranjena stitasta zlezda, i tom prilikom su mi ostetili i parastitaste zlezde, tako da moj organizam ne regulise kolicinu kalcijuma.  Sada sam na stalnoj terapiji od 1000 mg dnevne doze kalcijuma. Cuo sam da postoje lekovi koji na par meseci onemogucavaju dekalcifikaciju, pa Vas molim da mi potvrdite postojanje takvih lekova, njihov naziv i nacin doziranja i gde mogu da se kupe.

    Odgovoreno: 05. 12. 2007.
    • vi bolujete od hipoparatiroidizma nastalog hiruskim ostranjivanjem paratiroidnih zlezdi, usled cega one ne mogu da obavljaju svoju normalnu funkciju, te ste samim tim prinidjeni da do kraja zivota unosite kalcijum i time nadoknadjujete manjak rada ovih zlezda, a sto je za vas istovremeno i jedina terapija.Mislim da ste verovatno culi i da pitate za lekove koji se primenjuju u lecenju osteoporoze ali kako to nije vas slucaj tako oni i nisu indikovani kod vas. Puno pozdrava, Ass.dr Milena Velojic Golubovic