Posle upornog kaslja i lecenja od bronhitisa uputili su me na kontrolu stitne zlezde. Tada je uspostavljena dijagnoza hypothyreosis. Imam 56 godina.  Ehonografijom se prikazuje na prednjoj strani vrata uobicajeno postavljena normoponirana stitasta zlezda, ista je simetricno obostrano difuzno uvecana, oba lobusa su promera 20mm, dok je istmus poprecnog promera do 4 mm. Gradja zlezde je difuzno nehomogena sa hipo i hiperehogenim poljima nejasno ogranicenim, bez izdvajanja jasnih nodusnih promena. Levo loboistmicno se izdvajaju dve cisticne promene promera do 3 mm. Vaskularizacija zlezde lako pojacana /+/.  Pre upotrebe leka TSH je bio 7.03, a T3 i T4 u granicama normale . T4 107.3 i T3 2.30 .  Uzimam lek Tivoral 1/2 jednom dnevno.  Posto imam povremeno napad kaslja i gusenja, koje mi jako smeta interesuje me da li bi mi pomogla operacija tih cisti i da li je potrebno izvrsiti ispitivanje istih.  Sta mi Vi predlazete?  Unapred hvala.

    Odgovoreno: 05. 12. 2007.
    • vi bolujete od subklinickog oblika hipotireoze koji se po pravilu ne leci sve dok vrednsti TSH ne premase 10.Posto je kod vas ipak ukljucena supstituciona terapija moj savet je da umesto tbl.Tivoral koristite tbl.Euthyrox od 50 mikrograma cime bi ste izbegli gubitak aktivne supstance svakodnevnim deljenjem Tivorala koga jedino i imate u dozi od 100 mikrograma. Sto se tice vasih simptoma oni se nikako ne mogu dovoditi u vezu sa stitastom zlezdom te tako nikakva operacija iste nebi pomogla. Takodje i sam ultrazvucni nalaz vase zlezda ukazuje da je ona po velicini na gornjoj granici normanih vrednosti sa prisutnim dvema milimetarskim promenama koje same po sebi nista ne znace i svakako nisu indikacija za bilo kakav hiruski tretman.Drugim recima, vasa tiroideja zahteva samo hormonsko i ultrazvucno pracenje na cetri do sest meseci uz eventualnu korekciju doze leka zavisno od vrednosti TSH.Tegobe koje navodite zahtevaju ispitivanje i lecenje od strane pneumoftiziologa. Puno pozdrava, Ass.dr Milena Velojic Golubovic

Komentari na pitanje: #1906

    • Vec 2 godine lecim se od zlezde. Smrsala sam 17kgr a posle uzimanja terapije povratila sam kilazu. Sada je sve u normali i pijem cetvrtinu tablete za zlezdu. Imala sam bronhitis i prmala sam inekcije. Problem je u tome sto suvo kasljem. Nesto me grebe u grlu. Da li je to od zlezde? Snimala sam i pluca i nema nista, pila sam sirup od brsljana ali nista slabo iskasluje. Bila sam pusac ali od kako sam obolela od zlezde vise ne pusim. Neznam kako da da mi prestane kasalj. Hvala nada