Prije 20 dana mi je ultrazvucno dijagnosticiran hashimotov tireoiditis. Desni rezanj mjeri 51x19x21 mm.Lijevi rezanj mjeri 54x23x17.  Parenhim oba reznja stitnjace u cjelosti izrazito hipoehogen izrazito nehomogen. Obostrano na vratu i uz prednji i uz straznji rub prisutno je nekoliko duguljastih hipoehogenih nodusa dim. najveceg 3x7mm koji po UZ karakteristikama odgovaraju hiperplaziji limfnog tkiva.  Zakljucak:difuzna bolest stitnjace-susp. Hashimotov tireoiditis.  Nalaz za odredjivanje hormona jos uvijek nije gotov.  Obzirom da sam imala nocne hipoglikemije, ranijih godina mi je dijagnosticirana glikozurija koju sam uspjevala kontrolirati ishranom, internista je trazila ogtt test.  OGTT- 0 min. 7,0 mmol/l, 120 min. 5,6 mmol/l. Zatim je endokrinologinja trazila OGTT sa inzulinemijom.  IRI:  0 min. 32,6  30 min. 153.0  60 min. 155.0  120 min. 84.0  Zakljucak: Bazalna vrijednost inzulina povisena, nakon provokacije dobije se brz i dobar odgovor te usporen i nedovoljan pad.  Sto se tice terapije, za sada pijem samo lijek Corvitol 25 mg 1 x dnevno.  Dg. interniste glasi Tachycardio sinualis i Hypoglicemica per anamne. Interesuje me Vase misljenje

    Odgovoreno: 23. 11. 2007.
    • Dijagnoza hronične autoimune upale štitaste žlezde tkz. Hashimotov tiroiditis se postavlja na osnovu ultrazvučnog pregleda iste i povišenog titra antitela.Da bi vaša dijagnoza bila konačna neohodno je sačekati rezultate ovih analiza.Za sada je samo izvesno da imate difuzno uvećanu zlezdu,odnosno strumu.Ako se dokaze da imate autoimuni tiroiditis lečenje istog zavisi od nivoa tiroidnih hormona i po pravilu sve dok su oni u referentnim vrednostima nema potrebe za lečenjem, već se takav bolesnik samo prati na par meseci od strane endokrinologa. Što se tiče podataka da imate hipoglikemije one kao takve moraju biti verifikovane (laboratoriski potvrdjene).Na osnovu iznešenog ja ne vidim da je to i dokazano.U slučaju njihovog potvrdjivanja potrebno je utvrditi uzrok i to na osnovu validnih ispitivanja koje indikuje endorinolog.Što se tiče vaših rezultata, uradjeni OGTT je uredan uz postojanje hiperinsulinemije ali to svakako nije dovoljno da bi se neki ozbiljniji zaključak izneo ili komentarisao.Na kraju bih samo dodala da se Hashimotov tiroiditis ne moze dovoditi u vezu sa padom šecera u krvi već da su to potpuno dva nezavisna endokrinološka problema koja zahtevaju adekvatnu dijagnostičku potvrdu a nakon toga i odluku o lečenju. Puno pozdrava, Ass.dr Milena Velojić Golubović