Postovani, pisem Vam u ime svoje svekrve (1946.god) koja u poslednjih godinu dana ima granicne vrednosti glukoze u krvi. Drugih vecih zdravstvenih problema nema: krvni pritisak odrzava u normalnim vrednostima Lorilom (5mg) i Presolorom (25mg) i ima povecanu sedimentaciju zbog reume. Vrednosti glukoze su (jutarnja merenja) od 6,1 do 6,3 kada se striktno pridrzava dijete (bez ikakvih slatkisa i manje testa) a i do 7,5 ako je dan pre toga konzumirala i najmanju kolicinu slatkisa (keks npr.) Savetovali ste nas da uradi OGTT test ali je ona povratila posle uzimanja glukoze a vrednost glukoze tog dana pre testa bila je 7,3. Poslednjih desetak dana, uz strogu dijetu, glukoza ne prelazi 6,2. Jucerasnji rezultati su: HBA1c - 6.2; WBC NEU 2,97; LYM 1,54; MONO 0,361; EOS 0,117; BASO 0,051; RBC 4,77 HGB 140; HCT 43,2; MCV 90.6;MCH 29,4; MCHC 324; RDW 14; PLT 243; MPV 9,7. Njen endokrinolog nam nece biti dostupan bar jos mesec dana pa nas interesuje da li ovakvi rezultati u stvari znace da ona ima secernu bolest, da li je potrebna terapija pored dijete koju sprovodi i da li u ovakvim slucajevima pomazu neki od brojnih biljnih preparata na trzistu? Ona nema drugih simtoma osim ponekad nocno znojenje. Svakako ce sa ovim rezultatima posetiti svog lekara, ali Vas molimo za neki savet do tada. Unapred zahvalni.

    Odgovoreno: 18. 05. 2008.
    • Dijagnoza secerne bolesti postavlja se na osnovu dve neuzastopno nastinu izmerene vrednosti glikemije (nivo seceras u krvi meren ujutru na prazan stomak) vece ili jednake 7,0mmol/l ili bilo kada u toku dana izmerene iznad 11,1mmol/l. Kod osoba kod kojih jutarnja glikemija ne prelazi sedam ali je veca od 6,1mmol/l indikovano je uraditi test opterecanja glikozom da bi se sa sigurnoscu utvrdilo o kom poremecaju glikoregulacije se radi ( povecana jutarnja glikemija ili poremecena tolerancija na glikozu ili secerna bolest). Ukoliko vasa svekrva ne zadovoljava navedne kriterijume za dijagnozu secerne bolesti indikovan je vec pomenuti OGTT. Vi navodite da joj je pre testa glikemija bila iznad sedam, sto bi uz jos jednom izmerenu vrednost iznad te, bilo dovoljno da se postavi dg Diabetes mellitusa i bez OGTT. Takodje, ako test nije moguce uraditi iz bilo kog razloga, odredjivanje nivoa HbA1c (kao mere glikoregulacije u poslednja tri meseca) moze biti od koristi za postavljanje dijagnoze.<ovo je moj odgovor na vase predhodno pitanje i nadam se da vam je prosledjen.Obzirom da je izmerena vrednost HbA1c u granicama referentnog opsega moze se zakljuciti da vrednosti glikemije u poslednja tri meseca nisu bile znacajno povecane ali posto navodite da je u vise navrata jutarnja glikemija bila iznad 7,0 dijagnoza Diabetes mellitus tip 2 se moze sa sigurnoscu postaviti. Sto se tice simptoma bolesti njihovo odsustvo ne iskljucuje dijagnozu secerne bolesti. Lecenje ovog oboljenja se mora sprovesti po vazecoj medicinskoj doktrini te ne mogu primenu alternativnih sredstava podrzati. Do posete endokrinologu neka se vasa svekrva pridrzava propisane dijete ili ako je nije do sada dobila neka ne koristi koncentrovane ugljene hidrate u ishrani. Endokrinolog  je taj koji treba da je edukuje o bolesti  i principima njenog lecenja.