Poštovani doktore, pre izvesnog vremena mi je utvrđen povišen prolaktin, konkretno vrednost je bila 114ng/ml i posle MR pregleda je utvrđeno da imam prolaktinom.Kao terapiju uzimam dostinex dva puta nedeljno po 0.5mg i dobro ga podnosim tj. nisam primetila nikakve neželjene efekte sem što sam imala malih problema sa zapušenim nosem na samom početku uzimanja leka.U jednom od tekstova o prolaktinu na ovom sajtu sam nedavno pročitala da fizička aktivnost povećava vrednosti prolaktina.S obzirom da ja rekreativno trčim četiri, pet puta nedeljno interesuje me da li to može štetno da deluje u mom slučaju i da li uopšte smem da nastavim sa tim oblikom rekreacije.

    Odgovoreno: 16. 05. 2008.
    • U fizioloskim uslovima tj kod zdravih osoba odredjeni podrazaji usloviljavaju povecanje sekrecije prolaktina iz hipofize kao sto je npr. fizicka aktivnost itd. Kod vas ne postoji fizioloski dogovor vec patoloski zbog prisustva mikroadenomna koji ima nezavisnu, autonomnu hipersekreciju hormona i koja se suprimira samo primenom inhibitora njegove sekrecije, kakav je pomenuti Dostinex, te stoga sam misljenja da vam fizicka aktivnost sigurno ne moze skoditi.