Poštovani doktore, dozvolite da krenem redom kako biste shvatili šta želim da vas pitam. Pre mesec i po dana upoznao sam jednu meni veoma dragu devojku, u koju sam se u međuvremenu zaljubio, a koja ima 26 godina i boluje od hipertireoze. Ima veoma česte promene raspoloženja, lupanja srca, ne podnosi toplotu, bolne menstruacije, ponekad i viče i plače (ne istovremeno). Ja sam skroz zbunjen njenim takvim ponašanjem, ona nije iz istog grada kao i ja. Za 11 ili 12 dana treba da je operiše hirurg dr. Aleksandar Diklić, i da joj kompletno ukloni celu štitnu žlezdu, a ne samo jedan deo. Mene zanima koliko vremena traje operacija, koliko dana devojka ostaje u bolnici posle operacije i čega sve treba da se pazi posle uklanjanja štitne žlezde. Ja sam se raspitivao i svi kažu da se život POTPUNO normalizuje, da se psiha vraća u normalu, da se srce vraća u normalu i svi ostali oštećeni organi. Ona boluje već 5 godina, a doktor Diklić je odavno kritikuje kako je pre 2.5 godine trebala da se odluči na operaciju, ali zbog velike depresije u koju često upada i straha, ona se tek skoro odlučila na operaciju, na šta su doktori odahnuli. Mene veoma interesuje da mi objasnite proces operacije, postoperativnog oporavka pacijenta i da li može da se pije alkohol i jede sve bez problema kasnije, kada ona bude uzimala taj lek koji unosi u organizam nedostajuće hormone štitne žlezde. Budite što detaljniji, molim vas, jer ne znam kako da se ponašam prema njoj ponekad, pomozite mi.

    Odgovoreno: 16. 05. 2008.
    • Po hiruskom ostranjivanju stitaste zlezde vasa devojka ce provesti par dana u bolnici nakon cega se vraca u normalan zivot (sme sve da jede i pije) osim sto ce dozivotno morati da koristi lek kojim ce se nadoknadjivati nasatali hormonski deficit. Operacijom sve dosadasnje tegobe koje karakterisu hipertireozu ce prestati i uz adekvatnu supstituciju ona ce se osecati i ponasati kao potpuno zdrava osoba. Na kraju moram da primetim da nije uvek sve u bolesti vec je sigurno nesto i u karakteru osobe o kojoj pisete te imajte i to u vidu.