Teudna sam punih sedam mjeseci,uradila sam redovnu kontrolu krvne slike po preporuci ljekara jer sam anemicna.Ponovni nalazi su pokazali ne poboljsane vec smanenje zeljeza i povecane trigliceride /Fe 7,trigliceridi 3,25 a secer 4,25:Koristim vitaminske dodatke sa zeljezom 28mg,konzumiram svijeze voce.Najvise me interesuje zbog cega su mi povecani trigliceridi,kad nisam uopste gojazna trudnica imam 64kg?Naravno i anemija me interesuje zbog cega nastaje kad se trudim da se sto zdravije i kvalitetnije hranim!!!! Hvala unaprijed za odgovor!!!!!!

    Odgovoreno: 16. 05. 2008.
    • Anemija je cest da ne kazem redovan nalaz u trudnoci i to ne treba posebno da vas zabrinjava. Kontrolisite se redovno, kvalitetno hranite i koristite preporucenu terapiju. Sto se tice poremecaja masti verovatno ste genski predisponirani i pretpostavljam da je poremecaj postojao i pre trudnoce ali da ste ga sada detektovali. Za sada jedina terapija je dijeta odnosno upotreba namernica koje ne sadrze i ne podizu nivo triglicerida u krvi. Takvu dijetnu listu mozete dobiti od strane lekara opste prakse ili endokrinologa. Nakon porodaja napravice se kompletna evaluacija i ako se poremecaj lipida odrzava ili pogorsava moze se ukljuciti i medikamentna terapija.