Imam 47 godina. Diabetes 2 mi je otkriven u martu ove godine. Nivo SUK-a je od 7 do 11. Pijem "Metformin" tablete od 500 mg. ujutro i uvece po jednu. Pre neki dan doktor mi je povecao terapiju sa tabletama "Avandia" od 4 mg. prvih 8 nedelja po jednu dnevno, a kasnije dve dnevno kao i tablete "Glucobay" (Acarbos) od 100 mg. 3x1. Moje pitanje je: Da li je ovo odgovarajuca terapija i da li smeju ove tablete istovremeno da se koriste? Ovo pitam iz razloga jer sam cula da "Metformin" i "Glucobay" ne smeju da se piju skupa. Inace zivim u Svedskoj i nemam visoko misljenje o strucnosti ovdasnjih doktora, narocito jer mi je ovu terapiju prepisao doktor opste prakse, koji mi iz sujete nije dao uput kod endokrinologa. P.S. Visoka sam 151 cm a teska 110 kg. Znam da sam gojazna i da sam dijabetes dobila na naslednoj osnovi, jer mi je i majka imala istu bolest. Unapred zahvalna ostajem u nadi da cu dobiti pravi (strucan) odgovor. Pozdrav Ana.

    Odgovoreno: 16. 05. 2008.
    • Obzirom da ste gojazni, vasa prva terapiska mera jeste primena redukcione dijete i njeno pridrzavanje. Sto se tice medikamentne terapije lek izbora jeste metformin pri cemu naglasavam da je optimalna doza leka od 2000mg(vi koristite 1000mg). Ukoliko terapija metforminom i dijetom neda dobru glikoregulaciju u terapiju se uvodi drugi lek i to moze biti preparat sulfonilureje npr.Glibenkamid ili glitazon npr.Avandia ili akarboza ili insulin. Cilj je postizanje dobre glikoregulacije. Drugim recima vas lekar nije bio zadovoljan rezultatima primene metformina,mada nije iso sa optimalnom dozom, te vam je ukljucio kombinovanu terapiju. Lekovi koje navodite se mogu kombinovati te to netreba da vas brine. Ono sto naglasavam je da je za vas najbitnija promena nacina zivota i ishrane, odnosno da je redukcija telesne tezine vrlo vazna terapiska mera i u mnogome olaksava dejstvo pomenutih medikamenata.