Prvi laboratorijski nalaz je pokazao sledece rezultate: rezultat ref.vred. T4 176.7 66-181 TSH 1.97 0.27-4.4 T3 3.59 1.3-3.1 Ultrasonografija stitne zlezde je pokazala da je s.z. nehomogene, sacaste ehostrukture u celini umereno uvecana bez formiranih nodusa i cisticnih formacija. DG: Sruma diffusa gl. thyreoideae euthyeotica Najnoviji lab.nalaz je: rezultat ref.vred. T3 3.51 1.3-3.1 T4 132.8 66-181 TSH 6.43 0.27-4.2 Anti TPO 455.3 <35 Sta se desava sa stitnom zlezdom jer planiramo trudnocu? S postovanjem, unapred zahvalna....

    Odgovoreno: 16. 05. 2008.
    • Na osnovu nalaza antitela, hormona i ultrazvuka vi bolujete od autoimune upale stitnjace koja je uslovila pojavu subklinicke hipotireoze (smanjenje funkcije zlezde koja jos uvek nije klinicki manifestna) i  koja pri ovim vrednostima TSH (ispod 10) ne zahteva primenu specificne terapije, vec samo periodicno pracenje vrednosti FT4 i TSH. Inace, subklinicka hipotireoza moze biti uzrok steriliteta te to treba imati u vidu.U sucaju zaceca funkcija zlezde ce se pratiti redovno (mesecno) i u slicaju pogorsanja ukljucice se supstituciona terapija ukoliko to vec predhodno nije ucinjeno, ili ce se doza predhodno uvedene terapije korigovati zavisno od vrednosti hormona.