Postovani!!! aprila07,je na ultrazvucnom pregledu,pronadjen cisticni nodus,u levom reznju stitne zlezde od 13mm.funkcija stintne zlezde uredna.u julu mesecu,je na kontroli,sintigrafijom je potvrdjen,adenom stitne zlezde,ili struma uninodosa.tsh ,na granici.zapoceta je substitucionalna terapija eustiroksom25.biposijom,nije otskriven maligninitet, u januaru08,je tsh uredan,kao i adenom,nepromenjen 13 mm. medjutim na poslednjoj kontroli,ovoga meseca,adenom,ili cista,je sada 17 mm!receno mi je da kontrolu treba raditi jednom u goinu dana.mene zanima,d ali trebam i biospiju d aponovim,so obziromda je poradla?i drugo pitanje je ,receno mi je da s eoperise kada dostigne25mm.kakav je zahvat? un apred zahvalan! nenad dimic salzburg

    Odgovoreno: 16. 05. 2008.
    • Moram da priznam da mi nije jasno da li vi imate cistu ili solitarni cvor posto izmedju te dve stvari ima razlike? Ako je u pitanju cista ona se ultrazvucno prati i ako je to moguce punktira (prazni) i na taj nacin se takodje deluje terapiski. Punktirani sadrzaj se salje na patocitoloski pregled i po pravilu se dobija dobar nalaz posto su ciste po pravilu benigne promene. U slucaju ponovnog rasta punkcija se moze ponoviti. Sto se tice solitarnih nodusa ( cvora) oni mogu biti benigne ali i maligne promene. Procena se vrsi na osnovu klinickog pregleda vrata i stitnjace, ultrazvucnim pregledom, scintigrafijom,punkcionom biopsijom kao i hormonskim analizama. Sve pomenute metode sluze da se donese adekvatna procena i u slucaju i najmanje sumnje na malignitet pacijent uputi na hiruski tretman. Posto u vasem slucaju biopsijom nije nadjena atipija niti klinicki vas nodus imponuje na maligni ostaje vam samo da se redovno kontrolisete i pratite eventualne promene. U slucaju rasta i izmene nalaza zlezdu treba operisati. Po meni nema potrebe za hormonskom terapijom.