Postovani, lecila sam se od hipertireoze od 2000. godine sa nekoliko remisija. 2005. godine sam promenila lekara i posle nepuna dva meseca terapije rezultati su mi bili potpuno u redu. Od septembra 2005. godine do sada nisam uzimala nikakvu terapiju osim rezima ishrane koju je doktor prepisao i redovnih kontrola. Svi rezultati su bili normalni. Medjutim u februaru mesecu ove godine pojavila su se antitela koja sam inace imala, posebno su povecana antitela na TSH receptore, vrednost je 4,12. Uradjena je sintigrafija gde je lekar ustanovio da se sada radi o Hosimoto tireoiditisu i da je zlezda blago uvecana ali su ostali hormoni T3, T4, TSH i FT4 bili u savrsenoj ravnotezi i doktor je bio jako zadovoljan njihovim vrednostima. Zatim sam uradila TRH test gde je primeceno da imam subklinicku hipotireozu ali su vrednosti bile blago povisene 20-og minuta vrednost je bila 15 a 60-og je vec pala na 12,4 a kako mi je doktor rekao gornja granica je 12. Prepisana mi je terapija Eutiroksom 25mg ujutru, da bi zatim bilo smanjeno na 12,5mg. Ono sto me zanima je sledece: da li postoji sansa da jednog dana prestanem da pijem lek ili je terapija ipak dozivotna? Zatim kako ce ovo uticati na eventualnu trudnocu koju naravno ne planiram sada vec za dve godine? Za sada nemam nikakvih simptoma, kilaza mi je normalna ne gojim se, nisam umorna, koza je normalna nije suva, jedino je u poslednjih nekoliko dana puls povisen ali sam primetila da tesko podnosim ovakve promene vremena, ustvari oduvek sam ih tesko podnosila. Ciklusi su uvek redovni, nikada se nije desilo da ciklus izostane kao ni ovulacija, idem na redovne ginekoloske kontrole i svi nalazi su u redu, cak mi je i doktorka pratila ovulaciju zbog ove bolesti i sve je bilo normalno, na pregledu vaginalnom sondom videla se jajna celija spremna za oplodnju. Postoji li neki savet koji mi mozete dati, postoji li jos nesto sto mogu uraditi da pomognem sebi? Redovno uzimam vitamine a savetovano mi je da uporno radim na imunitetu jer mi je on los. Unapred hvala na odgovoru i vremenu koje ste izdvojili za ovo moje pismo. S postovanjem, Marija

    Odgovoreno: 16. 05. 2008.
    • Vi bolujete od automunog oboljenja stitaste zlede koje odlikuje porast titra antitela na stitnjacu i zavisno od tipa antitela koja predominiraju bolest se moze ipoljiti razlicito klinicki, od hiper do hipofunkcije. Ja nisam stava da trenutno imate potrebe da koristite tbl. Eutyrox, vec sam za to da samo periodicno kontrolisete funkciju zlezde. Sve dok su vrednosti FT4 i TSH u referentnom opsegu nema potrebe za bilo kakvom specificnom terapijom.