Postovani, nakon utvrdjene hyperholesterolemie (holesterol 10,7, trigliceridi 0.53) predlozeno mi je da se uradi OGTT za insulinemijom na 0,120 i 180 min. Rezultati su sledeci: insulin - 0min - 18,9 mikroIU/ml (norm. vrednosti 4.3-19.9), 120 min - 32.6 mikroIU/ml, 180 min - 12,9 mikroIU/ml . Glikemija: 0' - 4,8, 120'- 4.3 mmol/L, 180' - 3.6 mmol/L. Imam 34 godine, prosecne sam tezine. Povremeno imam jaku potrebu za slatkisima. U porodici niko nije imao problem sa secerom, ali ima vise slucajeva povisenog holesterola sa oceve strane, tako da me vise me brine secer jer o toj bolesti nemam nikakve informacije. Da li biste mogli da mi pojasnite rezultate i kakvo lecenje predlazete. Hvala unapred

    Odgovoreno: 06. 05. 2008.
    • Vi imate poremecaj lipida, konkretno hiperholesterolemiju, koju ukoliko primenom adekvatnog nacina ishrane ne regulisete bice indikovano uvodjenje antilipemika (statina) u terapiju. Sto se tice uradjenog OGTtesta on je u referentnom opsegu sa povecanim odgovorom pankreasa na opterecenje glikozom ( hiperinsulinemija u 120min) zbog cega i povremeno imate napade gladi. Indikovani su cesci manji obroci sa izbegavanjem ceste upotrebe koncentrovanih ugljenih hidrata.
      Ass.dr Milena Velojic Golubovic