Postovani doktore, nadam se da cete moci da mi date par saveta vezano moj zdravstveni problem. Dakle, vec par nedelja imam problema sa pljuvacnom zlezdom, problem je u tome sto se ona uveca svaki put kad jedem, tj. gutam i to pogotovo ako jedem slatko, suvo ili jako zacinjenu i slanu hranu i pritom mi to smeta, jer gutam sa velikim naporom. Pregledala sam se na Maksilofacijalnoj hirurgiji, gde su mi uradili ultrazvuk grla i nisu nasli nikakve promene na pljuvacnoj zlezdi (doktor je bio posumnjao da se radi u kamenu), vec su mi nasli cvorice (noduse) na stitastoj i rekli mi da verovatno ona uzrokuje problem na pljuvacnoj, medjutim da oni nisu nista strasno i da su samo za pracenje i poslali su me da uradim hormone i da odem kod endokrinologa. Ja sam hormone uradila (fastTSH 3.18mlU/L, FT3 6.10 pmol/L, FRT4 10.02 pmol/L) i izgleda da su svi u normali sem ovog FT3. Promena u mom stanju nema, zlezda mi mi jos uvek reaguje na hranu, sada sledi da odem kod endokrinologa sa tim rezultatima, sto ce biti Sizifov posao u drzavnoj ustanovi, medjutim mene zanima da li to stvarno moze da bude problem uzrokovan stitastom zlezdom bas zbog toga sto pljuvacna reaguje na hranu i da li moze jos nesto drugo da bude uzrok. Zahvaljujem unapred.

    Odgovoreno: 06. 05. 2008.
    • Tegobe koje navodite ne mogu se dovesti u vezu sa stitastom zlezom bez obzira da li je ona morfoloski izmenjena (prisustvo nodusa). Javi te se endokrinologu zbog definitivnne dijagnoze vezane za stitnjacu ali to nikako ne moze da objasni simptome koje navodite.
      Ass.dr Milena Velojic Giolubovic