Devojka 20 god. već 6 godina ima ustanovljenu hiperglikemiju ne pridržava se striktno propisane dijete šećer varira od 5,9 - 7,8 GHBA1c je oko 6,86 danas izašla iz bolnice posle preležane žutice tip A Molim Vas za savet o načinu ishrane i da li može da pije neke vitaminske preparate jer lekar nije znao odgovor na to njeno pitanje Trenutna terapija je ESENCIALE 3 x 2 dnevno. Unapred hvala na odgovoru

    Odgovoreno: 06. 05. 2008.
    • Na zalost niste mi napisali da li je radjen oralni test opterecenja glikozom kao i koji je oblik poremecaja glikoregulacije ustanovljen te ne mogu da vam dam savet o ishrani osim da svakako izbegava koncentrovane ugljene hidrate. Vrednost HbA1c je u referentnom opsegu sto ukazuje da su vrednosti secera u krvi takodje u referentnom opsegu u poslednja tri meseca. Ne vidim zasto ne bi mogla da koristi vitaminske preparate. Polivitaminski preparat koji se inace preporucije kod osoba obolelih od secerne bolesti jeste Diabion te njega moze slobodno koristiti.
      Ass.dr Milena Velojic Golubovic