Postovani, vec sam Vam se javljala po pitanju utvrdjivanja secerne bolesti kod moje svekrve (1946) i vi ste mi preporucili OGTT test. Medjutim, ona je posle toga povratila i test ce morati da ponovi. Nivo secera u krvi pre uzimanja glukoze bio je 7,3. Merenje je naravno, obavljeno na prazan stomak. Da li je jos nekim testom moguce utvrditi da li postoji dijabetes, jer joj je od glukoze bilo jako muka. Ukoliko ne, koji su parametri za OGTT test? Do joj je sada nivo glukoze u krvi bio od 6,1 do 6,3 ukoliko potpuno izbaci slatkise iz jelovnika. Unapred Vam hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 06. 05. 2008.
    • Dijagnoza secerne bolesti postavlja se na osnovu dve neuzastopno nastinu izmerene vrednosti glikemije (nivo seceras u krvi meren ujutru na prazan stomak) vece ili jednake 7,0mmol/l ili bilo kada u toku dana izmerene iznad 11,1mmol/l. Kod osoba kod kojih jutarnja glikemija ne prelazi sedam ali je veca od 6,1mmol/l indikovano je uraditi test opterecanja glikozom da bi se sa sigurnoscu utvrdilo o kom poremecaju glikoregulacije se radi ( povecana jutarnja glikemija ili poremecena tolerancija na glikozu ili secerna bolest). Ukoliko vasa svekrva ne zadovoljava navedne kriterijume za dijagnozu secerne bolesti indikovan je vec pomenuti OGTT. Vi navodite da joj je pre testa glikemija bila iznad sedam, sto bi uz jos jednom izmerenu vrednost iznad te, bilo dovoljno da se postavi dg Diabetes mellitusa i bez OGTT. Takodje, ako test nije moguce uraditi iz bilo kog razloga, odredjivanje nivoa HbA1c (kao mere glikoregulacije u poslednja tri meseca) moze biti od koristi za postavljanje dijagnoze.
      Ass.dr Milena Velojic Golubovic