Poštovani doktore, nešto manje od godinu dana pokušavam da ostanem trudna. Medjutim tek pre nekih mesec dana uradila sam kompletne analize u smislu briseva, statusa hormona itd. Što se briseva tiče sve je u redu ( nema hlamidije, mikoplazme, ureopl. itd ) sve je potpuno čisto. Takodje moj ginekolog je ispratio ovulaciju čitav mesec i sve je kako treba, ovulacija postoji, folikul puca u vreme kad treba itd. Medjutim analizom hormona utvrdjeno je da je vrednost prolaktina povišena i to najpre ako je gornja granica 19,2 meni je bilo 102,9, a kada sam 24-og dana ciklusa ponovila vrednost je bila više od 2.120 a gornja granica 435. Ostali hormoni su u redu. Hormoni štitne žlezde su u granicama normale pa sam na zahtev ginekologa slikala rengeski hipofizu i konstatovano je da nema promena. Moram da naglasim da imam vrlo uredne cikluse, da nemam iscedak iz grudi, nikakve psihofizičke tegobe koje bih mogla da izdvojim. Ginekolog mi je predložio da krenem sa terapijom bromokriptinom medjutim nisam mogla jer inače imam vrlo nizak pritisak 97 sa 70 uglavnom pa mi je već posle prve tablete ( polovina od 2,5mg ) donji pritisak pao na 40 i umalo sam kolabirala. Interesuje me vaše mišljenje šta može da bude razlog uvećanog prolaktina, šta je potrebno da dodatno uradim od analiza i da li postoji neki drugi lek umesto bromokriptina koji bih mogla da koristim. U kojoj meri može da bude opasan i pravi problem ne vezan za trudnoću. Rezultati supruga su u redu. Zahvaljujem se unapred na odgovoru .

    Odgovoreno: 06. 05. 2008.
    • Jedan od najcescih uzroka steriliteta u zena jeste hiperprolaktinemija. Uzroci povecane sekrecije prolaktina iz hipofize su razliciti ali se kao najcesci navodi postojanje mikroadenoma (tumora malih dimenzija) poznatog kao Prolaktinom. Sto se vas tice, vase lecenje u slucaju postojanja hiperprolaktinemije nije na ginekologu vec na endokrinologu te vas tim savetujem da se istom obratite radi daljeg ispitivanja i postavljanja definitivne dijagnoze. Pored pomenutog bromokriptina postoje i drugi lekovi koji se mogu primeniti npr.tbl.Dostinex ali opet odluku o tome definitivno donosi endokrinolog.
      Ass.dr Milena Velojic Golubovic