moja devojcica stara 10 godina ima kongenitalnu hipotireozu. Na poslednjoj analizi krvi rezultati TSH,T4,T3 su bili uredu ali CHOL je 6,65 Hmmol / L a TG je 2,31Hmmol/L. Koliko je to opasno i sta da radim Mozda jos da napomenem da joj je pre 5 nedelja rezultat TSH bio previsok i tada smo povecali dozu Eutiroksa. Da li ce to pomoci Hvala

    Odgovoreno: 30. 04. 2008.
    • Obzirom da se radi o detetu vase pitanje je pre za decijeg endokrinologa a ne za mene koja se bavim lecenjem odraslih.Kako bilo, povisene vrednosti masnoca u krvi su po svemu sudeci posledica jos uvek ne regulisane hipotireoze, tako da je potrebno povecati dozu levotiroksina (tbl. Euthyrox)  do postizanja eutiroidnog stanja, odnosno stanja normalne funkcije stitnjace (normalne vrednosti tiroidnih hormona i TSH), sto je kod vaseg deteta i ucinjeno. Po normalizaciji funkcije trebalo bi i da se vrednosti lipida dovedu u referentni opseg. Ukoliko do toga ne dodje a funkcija zlezde bude i nadalje adekvatna, bice potrebno zauzeti stav o lecenju postojeceg poremecaja lipida. Za sada sacekajte sledecu kontrolu hormonskih i lipidnih parametara.
      Ass.dr Milena Velojic Golubovic