Postovani, pre oko 2 i po meseca na analizi krvi nadjen mi je povisen secer 6,60 i holesterol 6,62.Nakon toga uradio sam i ogtt test sa sledecim vrednostima 6,86 13,59 16,47 13,77 10,46.Odredjena mi je terapija sioforom 2x1000 mg kao i stroga dijeta.Posle 2 meseca skinuo sam oko 10 kg a vrednosti secera su oko 6,00 a holesterola 5,65.Takodje radio sam i merenja secera u toku dana(profil glikemije),svi su rezultati uvek bili u normalnim vrednostima tako da vise ne uzimam tablete. Medjutim pred kraj terapije pocele su da mi se javjlaju krize tipa hladne ruke,malaksalost,vrtoglavice pa su lekari govorili da je to pad secera i da je to mozda i zbog leka.Kada sam zavrsio terapiju bilo mi je bolje ali su opet pocele krize koje sam opisao ali ovog puta secer je bio u normalnim vrednostima. Zanima me da li uzrok ovih kriza moze biti slaba ishrana i da li da se vratim normalnoj ishrani samo u normalnim kolicinam, te kako objasnjavate ove krize koje se povremeno javljaju. Srdacno

    Odgovoreno: 30. 04. 2008.
    • Simptomi koje navodite mogu biti posledica pada secera u krvi ali to se mora i dokazati merenjem glikemije u trenutku njihovog javljanja. Ako merenjem niste potvrdili pad secera ne mozemo govoriti o hipoglikemiji. Posto niste napisali vreme kada vam je merena glikemija tokom OGTtesta ne mogu da zakljucim da li imate dijabetes ili poremecenu toleranciju na glikozu ( nije jasno koja je vrednost izmerena nakon 2gog sata testa) a od toga zavisi vase dalje ponasanje i lecenje. Ako je dijagnoza secerne bolesti postavljena onda vase lecenje ne prestaje vec je ono dozivotno i u toku vremena podlozno korekciji.
      Ass.dr Milena Velojic Golubovic