Poštovani doktore, moja kćerka (20 godina) lijeći već tri godine akne i neredovne menstruacije sa tabletama Dijane 35 po preporuci ginekologa. Kada je pravila pauze, nije po dva mjeseca dobivala menstruaciju, pa je onda samo nastavljala piti tablete. Prošlog oktobra je ginekolog preporučio da prestane piti tablete i da čeka menstruaciju. Pošto ni nakon tri mjeseca nije bilo znaka da će dobiti, preporučila je da ode kod endokrinologa, da čuje i njeno mišljenje. Endokrinolog je dala da uradi razne hormone i MR hipofize. Ti svi nalazi nisu još gotovi, ima uvećan broj muških hormona a na MR se pokazao MIKROADENOM DO 5 mm U LIJEVOM ASPEKTU HIPOFIZE. Mi čekamo ostale nalaze, koji bi trebali biti iduće sedmice gotovi i da to odnesemo doktoru. Mene kao majku zanima Vaše mišljenje i Vaše iskustvo u liječenju ovog adenoma i šta bi Vi preporučili, jer sam pročitala da ima terapija tabletama, biljnim čajevima i hirurška metoda. Unaprijed zahvalna!

    Odgovoreno: 30. 04. 2008.
    • Vasa cerka ima mikroadenom hipofize za koji je bitno utvrditi da li je hormonski aktivan ili nije zbog cega je vazno sacekati rezultate hormonskog ispitivanja i tek nakon toga ce se doneti stav o daljem terapijskom pristupu.
      Ass.dr Milena Velojic Golubovic