Imam 33 godine i operisala sam strumu nodosa l. dex. 2004.godine.zavrsna dijagnoza struma nodosa l. dex.d34 Op-lobectomia totalis l. dex. bet.drainage.242007 Izvestaj ehotomografije stitaste zlezde i mekih tkiva vrata sa color dopplerom-Medio-posteriornou levom reznju,vizualizuje se izoehogen nodus velicine 6mmx4.2mm,a nesto laterarnije i koloidni nodus,velicine 4,7mmx 3mm bez intra perinodlanih CD signala.Uredna vaskularizacija parenhima levog reznja.U dubokom jugularno lancu vrata sa leve strane u nizu,vidjeno nekoliko reaktivno uvecanih limfnih cvorova do 6,4mm.ovaj izvestaj je uradjen 04.04.2008.tsh 4.22,a ft4 15.68. Zanima me vase misljenje i da mi sve ovo malo pojasnite narodnim jezikom.Nemam nikakvu terapiju sa lekovima.Moj tata je imao rak grla i sa njegove strane svi njegovi ujaci i tetke imaju problema sa stitnom zlezdom.Da li geni u svemu tome imaju ulogu?

    Odgovoreno: 30. 04. 2008.
    • Operisali ste desni lobus stitaste zlezde zbog prisutnog cvora. Ostali deo zlezde tada nije operisan mada mislim da ako su opisane promene jos tada postojale u levom reznju, trebalo je zlezdu skinuti u celini. Kako bilo, sada imate dve nodusne promene koje treba svakako pratiti i ako se proceni, hiruski ukloniti. Obzirom da je otstranjen samo deo tkiva stitnjace, funkcija nije kompromitovana, tako da vam zbog toga nije ni ukljucena terapija. Bolesti stitaste zlezde kao sto ste i sami primetili, cesto jesu genski uslovljene.
      Ass.dr Milena Velojic Golubovic