Postovana,  Moj otac ima 58 godina i pre desetak dana je u RUTINSKOJ kontroli krvi  ustanovljeno da ima secer 14,90 odn. 14,07 (dva rezultata u razmaku od 3  dana). U pitanju je gojazan covek, ali sa druge strane vrlo aktivan fizicki, normalnog krvnog pritiska za te godine i regularnim rezultatima krvnih analiza (po pitanju drugih parametara). Jeste sklon obimnim obrocima, ali moram da naglasim da nije narocit ljubitelj slatkisa. Takodje nikad do sad nije imao povisen secer niti bilo kakav slican problem. Prosle godine je takodje davao krv na analizu i sve je bilo u  granicama normale. Vest o tome koliki secer ima i sta je "postao" primio je zaista tesko, kao i ja. Ono sto me zanima jeste, da li postoji mogucnost da se cajevima ili drugim nehemijskim sredstvima secer dovede u  normalu. Lekar koji ga je primio je bio krajnje netaktican, i mogu reci iako sam laik), nije uzeo ni kasvetnu anamnezu. Naime u poslendjih 6 meseci otac je bio izlozen ekstremnim naporima i neopisivo stresnim situacijama, pa me zanima da li se to moze dovesti u ikakvu korelaciju, kao i da li su lekovi jedino resenje za regulisanje ovakvog stanja? Naime, da li i teoretski makar postoji mogucnost da su tako visoke vrednosti secera prolaznog karaktera?Hvala unapred! Srdacan pozdrav!

    Odgovoreno: 24. 04. 2008.
    • Nazalost ne. Vas otac (na osnovu vrednosti koje navodite) boluje od secerne bolesti tip 2 udruzene sa gojaznoscu, koja obzirom na njegove godine zahteva ozbiljan pristup kako od strane njega samog tako i od strane lekara, dijabetologa. Secerna bolest je dozivotno, hronicno oboljenje koje zahteva striktno pridrzavanje dijetetskih principa uz upotrebu lekova a cesto u kasnijem periodu i primenu insulina. Cilj lecenja je postizanje sto striktnije glikoregulacije ( vrednosti secera sto blize kao u zdravih) jer samo na taj nacin nece doci ili ce se odloziti pojava komplikacija ove ozbiljne bolesti. Moj savet vama i vasem ocu je da ne trazite pomoc u alternativnoj medicini jer je tamo necete naci, vec u dobroj edukaciji o samoj bolesti, principima i nacinu lecenja kao i o znacaju i potrebi sto cescih samokontrola secera u krvi. Naravno vrlo je bitno da lecenje vaseg oca vodi lekar koji poznaje tu problematiku i koji ce vaseg oca adekvatno edukovati i pratiti efekte lecenja.
      Ass.dr Milena Velojic Golubovic