Stitna zlezda urednog polozaja,lako difuzno uvecana, diskretno nehomogene ehostrukture srednjeg inteziteta odjeka,polimikrocisticno izmenjena. Mikrocisticni nodusi brojniji u desnom lobusu kaudoposteriorno do velicine 5mm,uz izdvajanje kaudalno mikrocisticnog konglomerata promera 17mm sa mikrocistama do 5mm. Mikrocisticni nodusi u levom lobusu vise difuznog rasporeda velicine do 5,6mm. Istmus oko 6,2mm AP dijametra, bey uocljivih nodusnih promena. Obostrano u srednjoj jug. grupi reaktivne lgl levo jedna oko 9mm, desno dve transv. dijametra 7,2mm. Radila sam hormone T3 1,68 (ref>1,3-3,1 nmol/l) T4 94,2 (ref>58-161 nmol/l TSH 4,23 (ref>0,400-4,000 uIU/l) Ima li mesta panici, i sta bi ovi nalazi ukazivali? Hvala

    Odgovoreno: 24. 04. 2008.
    • Sto se tice funkcije vase zlezde ona je uredna, ali je zlezda izmenjena u gradji i velicini, tj u morfologiji. Potrebno je da odredite jos nivo kacitonina, tireoglobulina, kao i antitela i to Tgat i TPOat uz redovne ultrazvucne kontrole ( na 4 do 6 meseci). U slucaju rasta i promena u nalazu koji ste opisali zauzece se stav o daljem lecenju. Nema mesta panici!
      Ass.dr Milena Velojic Golubovic

Komentari na pitanje: #4524

    • Štitnjača difuzno lako uvećana, nema kompresivnog syn. Nehomogenog,delom heteroehogenog parenhima .Mestimično pseudulirana. Oslabljena CD vaskularnost. Dominantni hipoehogeni, nehomogeni pseudonodus ovalni centralno u DL do 4,5mm. Bez cervikalne limfadenopatije. TSH 1.96(0.27-4.2) Ft4 11.89(12-22) Ft3 4.24(3.1-6.8) TgAt 17.3(<115) Anti-TPOat 13.5(<34) Ima li mesta za brigu i na šta bi ovi nalazi ukazivali?