1. Upotreba kreka

    Pitanje broj: #158028

    Poštovani,

    Zanima me da li "krek" rekreativnim korišćenjem može da dovede do nekih zdravstvenih problema? Pod rekreativnim unošenjem mislim na oko 5-6 puta mesečno, naravno umereno.

    Odgovoreno: 01. 07. 2018.
    • Poštovani,

      Bilo da je kratkotrajna ili dugotrajna, zloupotreba ima mnogo nuspojava koje ozbiljno ugrožavaju zdravlje.
      Kratkoročni zdravstveni rizici uključuju:
      kardiovaskularne probleme (povišen krvni pritisak, ubrzano puls, povišena temperature)
      ubrzano disanje
      mučninu
      čudno ili bizarno ponašanje
      halucinacije (vidne i slušne)
      sumanuta razmišljanja
      paranoju
      teskobu i paniku
      gore navedeni negativni učinci se mogu javiti čak i nakon samo jedne jake doze.
      dugoročne posledice zloupotrebe cracka se mogu javiti nakon par dana, sedmica, meseci ili godina kontinuirane zloupotrebe.
      Dugoročni zdravstveni rizici uključuju:

      kardiovaskularni problemi koji uključuju srčani i moždani udar
      oštećenje kardiovaslukarnog sistema
      pothranjenost, velik gubitak težine
      zbunjenost/delirijum
      trajne psihoze
      oštećenja usana, desni i zuba
      depresija, teskoba, iritiranost
      ne čekajte da vam se psiho-fizicko zdravlje skroz ošteti da potražite pomoć.