Dobar dan, imam pitanje u vezi moje djevojčice(6god). Nakon konfliktnog razvoda koji se dogodio u 6.mjesecu ove godine moja djevojčica je se počela jako čudno ponašati.Sve je bilo u redu do zadnjih mjesec dana kad je naglo počela ponavljati neke stvari kao npr. da joj je mokro oko usta i u ustima i to ponekad ponovi po sto puta ili drži sake sklopljene, neda baciti nebitne stvari npr.dlake kad je pitam zašto kaže zato što joj to nedostaje te odbija ići kod oca kojeg inace jako voli i ide rado. Inače je dobro, jede spava, raspoložena je, vesela, ide rado u školu ali te ostale stvari nam već počinju stvarat probleme i ne znam kako da se ponašam. Puno vam hvala i iskreno se nadam vašem odgovoru.

    Odgovoreno: 29. 11. 2020.
    • Postovana, sasvim je ocekivano da ce detetu tesko pasti prilagodjavanje na novonastale okolnosti. Ono sto je najvaznije jeste da ne dozvolite detetu da prisustvuje konfliktnim situacijama. Deca na tom uzrastu cesto razvod roditelja mogu doziveti kao neku sopstvenu krivicu. Bitno je da sa detetom razgovarate o njegovim osecanjima i da pokazete da znate kako se oseca (Npr. Znam da ti tata nedostaje), a zatim mu ponudite podrsku npr. da nacrta nesto sto ce pokloniti ocu kada se vide. Takodje, kroz razgovor detetu objasnite stvari sto jednostavnije. ( Npr. Mama i tata vise nece ziveti zajedno, da se ne bi puno svadjali, ali te oboje mnogo volimo). Vazno je da dete ne bude zanemareno vec da ima paznju oba roditelja ukoliko je moguce.