Poštovani zanima me koji znaci govore u prilog tome da dete ima problem sa rastom? Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 08. 06. 2022.
    • Dete čija je visina ispod 3. percentila tj koje je u zoni patološko niskog rasta. Zatim deca kod koje se javi usporavanje rasta, koja rastu manje od 4,5 cm godišnje. Deca koja su gojazna a niska. Ili koja odstupaju od svog genetskog potencijala. Njihova visina ne mora biti naročito mala u trenutku merenja ali odstupanje veće od 5cm od genetskog potencijala je značajno i takvu decu je potrebno pratiti ili uraditi dalja ispitivanja. Takođe potrebno je obratiti pažnju na decu kod koje izostaje pubertetski zamah u rastu.