Poštovanje, zanima nas kako da prepoznamo da li je naše dete patološki niskog rasta? Da li postoje univerzalne karateristike kod svakog deteta sa ovim problemom? Unapred zahvalni.

    Odgovoreno: 08. 06. 2022.
    • Pre svega ovu decu izdvaja izražen visinski deficit. Što je taj visinski deficit veći logičnije je da se radi o patološki niskom rast i da je uzrok tome nedostatak hormona rasta. Pored toga kod ove dece se primećuje mali tempo rasta, sitna su , imaju lutkast izgled lica, male šake i stopala, centralna akumulacija masnog tkiva. Imaju malu koštanu masu, slabo izraženo mišićno tkivo. Fizička izdržljivost i nivo energije kod ove dece je smanjen, kao i slabija koncentracija.