Poštovani, naše dete je trenutno na terapiji hormonom rasta. Zanima nas na koje sve organe utiče hormon i koja su njegova dejstva? Hvala Vam!

    Odgovoreno: 08. 06. 2022.
    • Hormon rasta ili somatotropin je hormon koji utiče na pravilan razvoj i rast dece. On je proteinske strukture koga sintetiše hipofiza. Luči se različitom učestalošću u toku života. Njegovi najveći pikovi tj skokovi se dešavaju u toku noći. Hormon rasta u sinergizmu sa drugim hormonima kao što su tireoidni hormoni, hormon nadbubrega (kortizol), hormon pankreasa (insulin), hormon želuca (grelin), utiče na rast kod dece. Somatotropin je bitan regulator metabolizma i utiče na rad brojnih organa i sistema. Najpre utiče na kvalitet kostiju i mišićnu masu. Daje čvrstinu kostima i povećava njihovu gustinu. Kod osoba sa nedostatkom ovog hormona javljaju se krte i lomljive kosti. Utiče na količinu masngo i mišićnog tkiva. U toku primene hormona rasta povećava se mišićna masa a smanjuje masno tkivo. Ima pozitivan uticaj na kardiovaskularni sistem, smanjuje nivo lošeg holesterola. Utiče na jedno opšte blagostanje i bolji kvalitet života. Čak je dokazano da osobe koje imaju nedostatka hormona rasta su vrlo često anksiozne, depresivne, imaju nedostatak energije i vitalnosti.