Postovani doktore imam bebu rodjenu 24.06.2008 i 01.08.2008 mu je ustanovljena Pyelonephritis acuta N 10 i hypercalciuria. Nadjena je 10 na 5 escherihchia coli. Na UZ pregledu su videli sledece: bubrezi su normalnog položaja,forme,desnidužine 58mm a levi 66mm(P>95) očuvanih kontura. Pijelon levog bubrega ekstrenalni širine 5mm. Ureteri i bešikasu b.o. Moje pitanje je koliki treba da su bubrezi u njegovom uzrastu i koliki treba da bude ovaj pijelon na levom bubregu? I da li je to urodjena mana ili posledica escherichije? I da li mora da mu se radi mikciona cistouretrografija ili postoji manje neprijatan pregled (zbog ubacivanja katetera tako malom detetu)?posle longacefa su mu prepisali pancef a onda palitrekssirup.

    Odgovoreno: 17. 08. 2008.
    • Pitanje koje ste postavili je višeza pedijatrijskog nefrologa i urolaga, pa je zbog toga i neophodno da se što pre javite njima u nekoj od vrhunskih ustanova za te poremecaje i to isključivo u Beogradu u nekoj od dečjih ustanova.Nalaze koje ste poslali i tegobe koje je dete imalo, najčešćeukazuju na neku anomaliju, kojucesto nije lako dokazati i za koju je potrebno urediti i agresivnije metode ispitivanja, kao što je npr. mikciona cistografija.Veličina bubrega odgovara uzrastu deteta, ali nalaz ekstrarenalnog pijelona nije uobicajen nalaz.