Postovani doktore, rutinskim pregledom otkrivena mi je cista na lijevom bubregu ( 50 mm ) i cista na desnom bubregu ( 8 mm ). Funkcija bubrega je ocuvana i ostali nalazi su uredni. Ljekari mi savjetuju operativno uklanjanje ciste ( lijevi bubreg), ili da pratim ultrazvucno dalji razvoj. Da li da cekam simptome bolesti ili da obavim operaciju sto prije? Unaprijed hvala

    Odgovoreno: 17. 08. 2008.
    • Pojedinacne cisrtena bubrezima ne predstavljaju ozbiljan problem za funkciju bubrega, sto i pokazuju ispitivanja koja ste ucinili.Te ciste se najcesce ne operisu, vec se prate ultrazvucno i ako znacajnije rastu i prave probleme u oticanju mokrace i u funkciji bubrega, onda se konsultuje nefrolog ili urolog i eventualno predlaze punkcija i sklerozacija cisti, sto rade interventni radiolozi, a sto se radi u vecim zdravstvenim centrima, pre svega u klinickim centrima u Srbiji.