Poštovani doktore, moja najbolja prijateljica (56 godina) ima urođenu anomaliju bubrega, tzv. potkovičasto spojene bubrege. Relativno često ima jake infekcije ešerihijom ili proteusima i tada je pod antibioticima. Iz levog bubrega odstranjen joj je kamen i taj bubreg je afunkcionalan. Pre mesec dana opet je imala ešerihiju i uzimala antibiotike. Po nalogu svog doktora pre dva dana bila je na skeneru. Nalaz sa skenera je: Desni bubreg sa proširenim kaliksom za gornji pol, očuvane debljine parenhima, pijelon širine do 19 mm; desni ureter proširen celom dušinom do 15 mm. Savetovan je hitan pregled kod nadležnog specijaliste. Napominjem da joj participacija za skener nije naplaćena uz napomenu medicinske sestre da se za tumore participacija ne plaća. Molim Vas za mišljenje, obzirom da je veoma uplašena! Unapred zahvaljujem!

    Odgovoreno: 01. 08. 2008.
    • Potkovicasti bubreg je urodjena ali ne tako cesta anomalija, koja se najcesce otkriva slucajno ili ako daje neke probleme, kao sto je infekcija ili kamen u bubregu, sto je i bio slucaj sa Vasom prijateljicom.Skener koji je uradjen pokazuje ureterohidronefrozu jedinog funkcionalnog desnog bubrega, a to zahteva dodatno pre svega urolosko ispitivanje, a pre svega cistoscopiju i&ili retrogradnu uretro pijelografiju, koja 'e tacno pokazati uzrok toj ureterohidronefrozi. Vasa prijateljica je uplasena ybog togfa sto joj je receno da ne placa skener -participaciju, kao da ima tumor mokracnih puteva, ali mislim da za sada nema razloga za strah, posto se samo na osnovu te metode ne može postaviti sigurna dijagnoza tumora, ali se slazem da je neophodno dalje nefrolosko i urolosko ispitivanje, ali u nekom od Klinickih centara (Nis, Beograd itd)