Poštovani doktore molila bih vas da mi kažete da li postoji mogućnost zaraze ili neke druge infekcije ,prilikom izvođenja cistoskopije .Da li se svim pacijentima radi pregled sa istim aparatom ili taj deo što ulazi u uretru se menja.Molim vas da mi odgovorite pošto sam po uradjenoj cistoskopiji pročitala da može doći do infekcija,hepatitom ,hivom i mnogo sam se uplašila.Molim vas da mi objasnite da li takva opasnost postoji.Unapred hvala

    Odgovoreno: 01. 08. 2008.
    • Svaka agresinija metoda ispitivanja, gde spada i cistoscopija,nosi rzik infekcija o kojima goovorite, ali to postoji i kod hiruskih intervencija. Medjutim, takodje postoji rizik i za osoblje koje te metode izvodi, koji je ipak za njih manji. Zahvaljujuci merama prevencije koje se preduzimaju za njihovo izvodjenje rizik, iako postoji, veoma je mali, skoro zanemarljiv, pogotovu za ozbiljnije infekcije, kao sto je HIV infekcija ili infekcija virusom hepatitisa. Od infekcija moguce je jedino infekcija mokracnih puteva(nespecificna), ali koja se i prevenira prethodnim davanjem antibiotika, koji se uzimaju jos koji dan posle intervenccije. Inace cistoscopija se izvodi istim aparato kos svih pacijenata, uostalom kao i gastoskopije i druge endoskopske metode, li se aparati prethodno dobro sterilisu, a zatim mogu da drze u antisepticnim rastvorima koji ne dozvoljavaju razvoj mikroorganizama. Zbog toga kod osoba sa ocuvanim imunitetom i ne dolazi do infekkcija.