molim vas da mi objasnite sta moze biti uzrocnik melene,inace se radi o pacijentu sa hemodijalize,uradjena je gastroskopija i tom intervencijom nije pronadjen uzrocnik,sve je u redu sa te strane,rektoskopijom takodje ali su pronadjeni tragovi krvi,sta bi najpre mogao biti uzrocnik krvarenja?Hvala vam unapred

    Odgovoreno: 17. 08. 2008.
    • Melena(crna kao katrna stolica), je znak krvarenja u želuci ili donjem delu jednjaka, ali ne i znak krvarenja iz nižih pertija digestivnog trakta. Ako gastroskopijim nije nadjen uzrok(čir na želuucu) to ne znači da uzroka i nema, mogu biti to uremijska ostećenja malih krvnih sudova želuca, kojih ne mora biti uvek, pa se ne mogu i viudeti gastroskopijim. Možda treba vediti da li pacijent uopšte ima melenu. U svakom slučaju zaslužuje ozbiljnije gastroenterološko ispitivanje, proceniti funkciju jetre, stanje koagulacije i kontrolisati količinu heparina na dijalizi. Ukoliko melene tj. krvarenja postoje i ne mogu se rešiti na drugi nači, a pri tome anemija bude sve izraženija preporučuje se i prevodjenje na peritonealnu dijalizu.