Uvazeni profesore, lijepo Vas molim da mi kratko pojasnite - brzinu progresije bubrega, naime dg. inssufficiencia renalis, klirens kreatinina po nalazu iz aprila ove god. je 24,9, kreatinin 194, urea 13,1. U martu prosle godine klirens kreatinina je bio 20,6 sto mi daje nadu da se ovo stanje mozda moze malo poboljsati, jer je nako toga porastao na 32,o. Lijepo vas molim da mi kazete koji su to nacini da se uspori progresija bubrega i veoma mi je vazno da znam koliko dugo se moze odrzavati ovakvo stanje. Naime, meni je osnovni cilj zadrzati bar postojece stanje. Uvela sam niskoproteinsku dijetu, dijetetski pripravak "Suplena", smanjen unos soli, hipertenzija je stabilizovana, kao i svi drugi faktori koji nepovoljno utjecu na bubrege, koristim i neke vrste cajeva koji blagotvorno djeluju na bubrege, vitafon i tmsl. Molim Vas jos jednom da mi date neke smjernice kako da usporim dalje propadanje bubrega i ima li nade da se ovo oboljenje uspjesno stabilizuje. Vjerujem u vasu strucnu pomoc i radujem! se odgovoru Lijep pozdrav

    Odgovoreno: 25. 05. 2007.
    • Podaci koje ste dali u pismu nažalost ukazuju na to da se radi o hroničnoj slabosti bubrega,koja je uzrokovana nekom hroničnom bolešću bubrega.To dalje znači da se stanje sigurno ne može vratiti na normalu,a takođe je skoro nemoguće zaustaviti proces zauvek. Ipak,nije sve izgubljeno i tako strašno.Ono što Vi možete uraditi to je da USPORITE progresiju bubrežne slabosti,tj da usporite napredovanje iste.Mere koje Vi koristite (hipo-proteinska ishrana,dobro regulisan krvni pritisak i dr.) su odlični i treba samo tako nastaviti.Ako ste dijabetičar,šećer u krvi treba biti dobro regulisan,masnoća u krvi takođe,druga prateća patološka stanja (problemi sa srcem npr)takođe se moraju dobro korigovati.Fizička aktivnost treba da bude umerena. Ono što je posebno bitno doktorima koji vas leče je da vam ne prepisuju terapiju lekovima koji oštećuju bubrege(npr. Garamycin).