dragi doktore,imam jedno pitanje.Moj otac evo vec druga godina boluje od GIHTA.Kod nas u CG se malo zna o toj bolesti,znaju samo da je to bolest koja nastaje od male kolicine unosenja vode u organizmu,i unosenje prevelike kolicine masnoce i alkohola.I da moze doci do bolesti bubrega.Zanima me kako se to moze izlijeciti i koje se tablete mogu uzimati.i koju hranu smije jesti.. UNAPRIJED ZAHVALNA.Milica

    Odgovoreno: 17. 08. 2008.
    • Giht je bolest koja nastaje kao posledica nagolilavanja mokraćne kiselina u organizmu. Mokrćna kiselina nastaje kao posledica metabolisanja belančevina u organizmu i sav njen višak se izlučuje bubrezima.Ukoliko se to ne desi ona se nagomilava u krvi i može oštetiti bubrege izglobove. Ako se readi o hroničnom povećanju mokr. kiseline uzima se lek Alopurinol, pod kontrolom lekara, a savetuje se ishrana sa manje belančevina, o čemu se treba konsultovati sa dijetetičarom. Lečenje je dugotrajno, skoro dožiivotno uz redovne kontrole i podešavanje doze leka, pa čak i privremenog prekida uzimanja, ako je nalaz mokraćne kiselina u krvi dobar.