Poštovani profesore ! Stara sam 73 g i od januara ove godine imam visok kreatinin 190 a urea 20,2 liječena sam zinatom 125mg citarel 250mg i baktrimom,kad trošim lijekve malo se smanji ali se ubrzo poveća ako napravim pauzu od 10 dana. Ul.zv.nalaz bubrega: normalne veličine oko 10cm parenhim širine do 15mm,kortexehogeniji gr. I,module se ističu,lijevo jedna manja parapijelicna cista.U području desne nadbubrežne žlijezde 2 hipoehiogenne mase promjera 18x42mm-incindentaloma, nalaz od aprila. Nalaz interniste nefrologa od 18.7.: Flatter atriorum. I 48,MCP chr.ath.comp. HTA I 10 SAOS insuff. Renum chr. N18,Myomi uteri. Ekg: flater atriorum ff. Oko 80 u min zadržani S zubci nad lijevim odvodima,blijedog aspekta,kardijalno komp. Lab.n.od 17.7. SE 43/97,Hb 118,Er 4,56,L 8,9,urea 20,2 kreatinin 190, sediment 10-12 leukocita,PR 160/100. Preko 30 g se liječim od reume i hipertenzije,prošle jeseni sam hospitalizovana pod kl. Slikom dekompezovane cardiomipatije, tahiapsolutne aritmije i hipertenzije, a nakon mjesec dana imala sam ICV, CT glave pokazuje da se radi o ishemičnom inzultu,sada pokretna deficit diskretan. Terebam na operciju u KC Banja Luka, Dg: par magna myomi uteri, cystis ovari lat.dex. Th.presolol 50mg prije godinama kotropil i lsnitop,lasix 40 uz kcl oko 6 god. Sintrom 4 od ICV-a,aminofilin 350,diklofen,ranitidin 150. Molim Vas profesore dali će mi otkazati bubrezi i kako smanjiti ureu i kreatinin,te smijem li na operaciju obzirom na godine i moje stanje ? Izvinite na preopširnosti. Veliko Vam hvala za savjet i odvojeno vrijeme. Svako Vam dobro ! Zagorka Peranović

    Odgovoreno: 18. 08. 2008.
    • Iz Vaše pisma se vidi da vi imate početni, ll stadijum hronične bubrežne insuficijencije.Razlozi za pojavu iste leže pre svega u samim bubrezima koje je najverovatnije oštetila dugogodišnja hipertenzija, isto kao što je oštetila Vaše srce i mozak.Takodje ošzećenju bubrega može doprineti i dugogodišnje lečenje reumatskih tegoba. Ipak, bubrezi su najmanje oštećeni i oni bi sigurno imali bolju funkciju tj, kreatinin bi bio manji da nije tih ozbiljnih problema koje imate sa srcem. Svako pogoršanje pritiska, srčane funkcije ili bio koji drugi poremećaj odraziće se i na rad i funkkciju bubraga. Zbog toga Vam je moj saavet da redovno i adekvatno lečite sve ove probleme koje ste naveli, pre svega srčane tegobe i lrvni pritisak, da se redovno kontrolišeze kod nefrologa, da ne uzimate lekove koji pogoršavaju funkciju bubrega, pa će i bubrezi što duže dosta dobro funkcionisati. Što se tiče opetacije myoma uterusa, ne bih Vam savetovao, ukoliko ne postoji neka ozbiljna, vitalna indikacija za to, a pre svega zbog lošeg stanja kardio i cerebrovaskularnog sistea, a na kraju i zbog bubrega, pošto i sama operacija može pogoršati funciju bubrega.Na kraju još jednom, redovna kontrola i lečenje od strane kardiologa, krvni priitisak održavati u vrednostima do 140/90 i redovna kontrola Nefrologa, jednom mesečno ili bar u dva meseca, kako bi se i eventualno pogoršanje funkcije bubrega brzo zaustavili.