Postovani, dijalizni pacijenti Republike Srbije visestruko su ugrozeni. Dijalizni centri su prenatrpani, rade se kratke dijalize, uslovi su tehnički bolji ali hepatitis hara, ne postoji uradjen projekat dobre dijalizne prakse koji bi bio obavezujuci za sve centre pa imamo situaciju da se analize u nekim centrima rade tek svakih tri cetiri meseca, da nekim pacijentima ni nakon dvadeset godina dijalize nikada nije radjen PTH , da se nikada ne radi snimanje gustine kostiju, da se stedi na osoblju pa nema dovoljno niti lekara niti sestara...Mnogi neophodni lekovi nikako da dodju na pozitivnu listu pa su pacijenti osudjeni na propadanje i smrt ako nemaju sopstvenih sredstava da nabave ono sto im je potrebno...Cak i kada dobiju konzilijarno misljenje koje bi trebalo da im omoguci refundaciju za lek van pozitivne liste, sledi uporna opstrukcija RZZO i dugotrajna sudjenja samo da bi se izbegla isplata. mnogi ne docekaju kraj takvih procesa a rodbina odustaje od daljeg! mucenja.

    Odgovoreno: 17. 05. 2007.
    • Poštovani, Problemi dijaliznih pacijenata su zaista ogromni i predstavljaju veliku poteškoću i za mnogo razvijenije zemlje. Međutim,treba reći da se brojni od tih problema postepeno,pre ili kasnije,rešavaju,a sve u cilju poboljšanja kvaliteta života tih pacijenata.Sve ovo se rešava uz velike napore koje čini naše društvo,a sve na predlog i uz pomoć nefrologa.Tako npr. dijaliza je sve kvalitetnija:uvedena je visokoefikasna bikarbonatna dijaliza(ranije bila acetatna),membrane za dijalizu su biokompatibilnije,index K-T/V sve veći,primenjuje se HDF kod sve većeg broja bolesnika itd.Takođe je značajno bolje rešen problem anemije primenom eritropoetina-od pre dve godine sa 60% pacijenata ga prima redovno.Značajno se radi na poboljšanju pristupa za dijalizu (Gore-tex proteze),sve više se unapređuje peritoneumska dijaliza itd. Cilj nefrologa u Srbiji je da što pre i što intenzivnije zaživi najbolji način lečenja ove bolesti-transplantacija bubrega. Uprkos svemu,brojni problemi a o kojima ste Vi već govorili(prostor,kadrovi,C hepatit,pojedini lekovi itd.)ostaju,ali ih je sve ređe i sve su manje značajni. Želim da Vas uverim poštovani gospodine da nefrolozi,zajedno sa našim društvom tj. fondom,čine i činiće ogromne napore da se i preostali problemi reše,shodno mogućnostima društva.Hoću da mi verujete da mi nefrolozi imamo ogromno razumrvanje od strane naše države tj. fonda.