Postovani Profesore, posto radim na urologiji nedavno sam na dezurstvu zamolila doktorku da me pogleda na UZ.Tada mi je receno da je velicina levog bubrega 7,4x4,5cm sa parenhimom u granicama normale, a desnog 11cm,m.besika nalaz uredan.Ja nemam nikakvih smetnji pri mokrenju niti osecam bilo kakve tegobe ali posto mi je otac bolovao od endemske nefropatije veoma se plasim da i ja ne obolim.Do sada sam se redovno kontrolisala (kreatinin, urea UZ) i dalje to radim na svakih 6 meseci i uvek je sve bilo u granicama normale.Naime na UZ nikad nisam pitala za velicinu bubrega ali mi je uvek u izvestaju pisalo da su bubrezi normalne velicine ,polozaja i oblika.Ja vas molim da mi kazete da li je potrebno da uradim uradim jos neko ispitivanje i koje.Unapred hvala!

    Odgovoreno: 31. 07. 2008.
    • Na osnovu podataka koje ste dali malo je verovatno da trenutno imate endemsku nefropatiju. Kod endemske nefropatije bubrezi su simetrično smanjeni, što nije slučaj kod Vas. Ipak, Vi se i dalje redovno pratite kao do sada, pošto se nekada endemska nefropatija ispoljava u kasnijim godinama, posle 50-te godine života.

      Ukoliko dodje do bilo kakvih promena u nalazima javite se nefrologu