Pocituvan dr.Kostic.Vi pisuvam od Makedonija i sum mnogu zagrizena za moeto dete .Rodeno e 1996 godina(masko) tezina 64 kg a visok 153 cm.Na deset godisna vozrast ima dobieno TROMBOCITOPENIJA koja se izleci so pomos na terapija so dekortin.Posle 5-6 meseci se pojavi hipertenzija koja dostignuvase do 179/89 na momenti so namaluvanje I pokacuvanje I mu e dadena terapija ENAP od 2,5 mg na den.(I se uste e pod taa terapija I so povremeni promeni na hipertenzijata od 140/90).Pokraj toa se napravi ispituvanja I se pronajde deka NADBUBREGOD diskretno e zgolemen zaedno so masnata obvivka I e napraven hormonski status na Renin-rezultat 2,1 I Aldosteron-rezultat 188,55 I testovi vo 24 casa Urina –rezultati VMA 4,2 , Kateholamini 205 , Diureza 0,72 I 17-OH ketosteroidi 11.05.Napraveno e I anginografija na celata aorta I naodot bese so leviot bubreg se prikaza so dvoen kanalen sistem no ureden prikaz na belodrobni I abdominalni parenximski strukturi Ve molam da ni kazete dali e seriozno,za sto stanuva zbor I dali ako e potrebno I mozno da ve posetime I kakvi merki da prezemam bidejki mnogu sme voznemireni .Blagodaram odnapred

    Odgovoreno: 31. 07. 2008.
    • Opisani nalazi, koje ste dali u pismu najverovatnije ne predstavljaju ozbiljan nefrološki problem i nemate razloga da se brinete. Angiografija koja je radjena, koliko sam video ne ukazuje na stenozu bubrežnih arterija, koja eventualno može biti uzrok povišenom pritiskom. Nalaz »udvojenog kanalnog sistema« najverovatnije podrazumeva mokraćni kanalni sistem, što ne predstavlja ozbiljan problem.

      Nadbubreg je dobro ispitan, a  same vrednosti krvnog pritiska ne ukazuju na njegovo oboljenje.

      Zbog toga je važno potražiti neki drugi uzrok za povišen pritisak, sam pritisak redovno kontroisati i lečiti. Budite spokojni.