Postovani profesore, molim Vas da mi protumačite nalaz MSCT abdomena, koji glasi: Prisutna je ostro ogranicena metkotkivna tumorska tvorba lijeve nadbubrezne zlijezde dim. 70x47x47 mm (pri prethodnom pregledu - CT iz 2003. 30x25 mm). Ne nalazi se znakova infiltracije okolnih struktura opisanom tumorskom tvorbom. Primjerena je morfologija bubrega. Subdijafragmalno u desnom reznju jetre vidi se sitna hipodenzna zarisna lezija, te jos jedna medijalno u II segmentu jetre promjera 7 mm. Vezano uz nadbubreznu zlijezdu, napominjem da mi zadnji lab.nalaz krvi i urina uredan ( u urinu nešto soli). Obzirom da mi je tvorba otkrivena 2003.g., napravila sam endokrinolosku obradu, koji nalazi su u redu, te na preporuku lijecnika kontrolirala UZV svakih 6 mj. Do 2006.g. tvorba se nije povecavala, a nakon toga nisam radila UZV do sada. Inace, imala sam problema s desnim bubregom, koji je pomican i imao kalcifikate, trosila sam Rowatinex kapsule,, 2-3 puta radila din.scintigrafiju, medjutim desni je sada u redu. Zanima me da li je neophodno tvorbu operirati ili je potrebno i dalje pratiti UZV. Sada sam zabrinuta i za jetru, jer do sada nisam imala nikakvih problema. Unaprijed zahvalna, s poštovanjem. Suzana

    Odgovoreno: 31. 07. 2008.
    • O potrebi hirurške intervencije tumorske tvorevine leve nadbubrežne žlezde, koja raste odlučuje isključivo hirurg, koji se bavi endokrinom hirurgijom. On to procenjuje na osnovu kliničke slike (tegoba), endokrinoloških i drugih ispitivanja, kao i uz konsultaciju endokrinologa. Zbog toga je najbolje da se u nekoj od većih ustanova konsultujete sa gore navedenim specijalistima.