Dete je rođeno sa ektopičnim desnim bubregom, utvrđeno sa nepune dve godine. Trenutno sedam godina .Pre mesec dana su se pojavile prve tegobe u vidu peckanja prilikom mokrenja.Konstatovana je hematurija.Nivo eritrocita u urinu varira iz dana u dan od 3-4 do 45-50. Urinokultura je sterilna, takodje i bris grla i nosa.Nefrolog predlaže statičku scintigrafiju.interesuje me da li je neophodno ovo snimanje i ako je vaš odgovor potvrdan, kako se izvodi? Da li roditelj prisustvuje snimanju? Da li se radi intravenski? Koliko vremenski traje? Da li je štetno po zdravlje deteta? Da li se radi uz kratkotrajnu anesteziju? Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 19. 06. 2008.
    • Pojava hematurije i ektopičnog bubrega jeste jedna od indikacija za izotopsko ispitivanje – statička scintigrafija bubrega. Sigurno da su potrebne i druge metode: IVP, cistografija i druge. Metoda nije opasna po zdravlje deteta, izvodi se nakon intravenskog davanja obeleživača traje oko 20 minuta. Roditlej može prisustvovati snimanju. Anestezija se ne daje zato što je jedino bolno punktiranje vene (kao kad se uzima krv).