Poštovani dr. Kostiću,moj suprug ima kamen u bubregu oko 7mm,rađen mu je UZ pre dve godine kada je imao napad.Sinoć je imao napad i strašne bolove,popio je dva Baralgina ali mu nije pomoglo,zbog bolova mu je i pritisak porasao pa je pio Monopril.Bolovi su mu se smanjili tek kada je popio Zodol.Recite mi molim Vas šta još od lekova da pije ,čula sam da je čaj od rastavića dobar za kamen,da li može da ga pije, i da li može klometol zbog mučnine i baktrim?Unapred havala i pozdrav za Vas

    Odgovoreno: 26. 06. 2008.
    • Tokom bolova pri eliminaciji bubrežnog kamena (»bubrežne kolike«),  može doći do skoka krvnog pritiska, kao i do drugih propratnih tegoba  zbog jakih bolova: bledio, znojenje, ubrzan srčani rad itd. U tim trenucima treba uzeti sredstvo za umirenje bolova: Baralgin, Buscopan, Novalgetol itd, kao i neki antibiotik – Bactrim, Ciprocinal. Ukoliko ne prodju bolovi na tablete, može se popiti npr. amp. Novalgetol-a. Takodje je neophodno terapiju uzimati redovno 3-4 x 1 tbl. Buscopana bez obzira na pojavu bolova. Isto tako neophodno je konsultovati internistu ili nefrologa.
          Što se tiče primene čaja od rastavića ne mogu Vam o tome mnogo reći, ali ako se uzima, uzima se izvan napada bolova.