Poštovani prof Kostiću, Moje pitnje se zapravo odnosi na problem koji moj suprug ima već duže vrijeme. Naime povremeni tupi bolovi u predjelu bubrega su ga naveli da uradi ultrazvučni pregled, koji je pokazao da u ijevom bubregu, u čašici srednje skupine postoji kalikolit promjera 9 mm. Uz to su bubrezi urednog položaja, primjerene veličine i uredne širine parenhima bez hidronefroze. Nalaz urina je uredan, bez bilo kakvih bakterija, ali sa "30-40" svježih eritrocita, što bi otprilike moglo ukazivati na pomjeranje sitnijih kalkolita. Sada me zanima da li je moguće da Rowatinex uz povećane količine vode eliminiše kamenac ove veličine? Da li ovaj lijek razgrađuje kamenac, onemogućava stvaranje novih, ili samo pomaže u izbacivanju istog? Šta bi bio vaš predlog za rješenje ovog problema? hvala

    Odgovoreno: 26. 06. 2008.
    • Rowatinex može samo donekle prevenirati uvećanje postojećeg kalkulusa i nastajanje novih, ali ne utiče na njihovu razgradnju niti ubrzava eliminaciju. Takav kamenčić zahteva redovno ultrazvučno praćenje (na 3-4 meseca kod istog doktora  na istom aparatu), redovne urološke i nefrološke kontrole.