Postovani profesore, imam jedno pitanje u vezi moje majke. Pre nekoliko godina izvaden joj je bubreg, posle operacije imala je dugo problema jer rana je na jednom mestu stalno curila, kao posledica toga nakupilo se dosta "gnoja" pa je jesenas ponovo operisana. Tada su cistili gnoj, ali i ovog puta ponekad se pojavi po koja kap na rani. Mozete da mi kazete zasto je rana toliko dugo curila posle prve operacije. Sada ima mali kamen u drugom bubregu, pa bih zelela znati sta je dobro piti, osim cajeva da se taj kamen rastvori i izbaci. Sta mislite o proizvodu "uriflow" , dal je priznat u okviru medicine kao pouzdan za rastvaranje kamena? Unapred zahvalna Biljana Brankovic

    Odgovoreno: 22. 04. 2007.
    • Operacija vađenja obolelog bubrega je dosta opsežna i često komplikovana.Zbog toga i relativno često dolazi do infekcije rane sa pojavom gnoja.Razloga za to ima dosta:nesterilan rad,bolničke infekcije nakon hirurške intervencije zbog rada nedovoljno sterilnim instrumentima,neadekvatno ili čak neprimenjivanje odgovarajućih antibiotika,infekcija samog bubrega(gnoj u bubregu)itd.Zato je neophodno redovno kontrolisati sterilnost sale,instrumenata i dr kao i uzimanjem briseva sa tih površina.Ukoliko se nađu neke klice(npr. Pseudomonas) te hirurške sale se privremeno zatvaraju. Kamen u drugom bubregu je drugi problem kod Vaše majke.Neophodno je da se redovno prati i adekvatno leči(infekcija,zastoj itd)kako ne bi bio oštećen i drugi bubreg.Preparati"uriflow"ili "rowatinex" mogu imati određenog značaja u lečenju,ali treba reći da za većinu kamena u bubregu ne postoji lek koji će rastvoriti kamen.