Postovani, otac mi 40 godina boluje od gihta, sad ima 69 godina. Povremeno je izbacivao i kamenac iz bubrega. Prije 11 godina uradjena mu je radikalna nefrektomija desnog bubrega. Hipertenziju kontrolise sa norvaskom i propranololom. Bio je na razlicitim terapijama uglavnom alpurinol, indomatacin, kolhicin zyloric,. Sad zbog povecanog kreatinina treba da misli i na drugi bubreg tj. Da ga cuva od dijalize. Vec mesec dana je u akutnoj fazi gihta, gde su mu na rendgenskom snimku ustanovili i tofe. Lekar mu je prvi put u lecenje uvodi i nyripan 8 mg pored alopurinol 100 mg na dan, ali se upala ne smiruje na zglobovima ruka i nogu. Posto vec dugo traje akutna faza koja je i jako bolna sta mislite da li da se vrati na kolhicin tj da li je on nefrotoksican, da li ce stetiti ovom jedinom bubregu? Koliko se secam izlucuje se iz organizma kroz gastrointestinalni trakt ili gresim

    Odgovoreno: 14. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Pošto se pomenuti lek, kolhicin, kako ste i naveli izlučuje preko digestivnog trakta, može se uvestu terapiji gihta, pogotovu u toj akutizovanoj fazi, ali mislim da treba pre toga pokušati rešenje sa dijetom bez purina (mesa) , uglavnom voće i povrće, i povećati dozu alopurinola (zylorica. Inače povećane vrednosti mokraćne kiseline u krvi, bez obzira na sve, mogu dati hroničnu uričnu nefropatiju, tim pre što ima samo jedan bubreg. Neophodne su redovne kontrole od strane nefrologa i reumatologa.