Pocituvan doktore pred dve godini mi ustanovija na eho pregled deka leviot bubrek mi e mal kako grav i verojatno bez funkcija i verojtatno od raglanje i veke nekolku godini imam bolki vo predelot na polovinata dali e mozno da e od toa i dali postoi nekoja opasnost za mene vo idnina i dali e mozno da bide bez funkcija maliot bubrek inaku imam 44 god i dosega ne sum imala nikakov problem so bubrezite odnapred vi blagodaram

    Odgovoreno: 11. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Ono što je najbitnije treba reći da će funkkcija bubrega biti dobra ako je desni bubreg zdrav. Ako je levi bubreg mali i bez funkcije treba naći razlog za to, možda je recimo urodjena hipoplazija tog bub rega i onda vam on neće praviti probleme, ali može povremeno dati bolove i čak nekada infekcije mokraćnih puteva. Ukoliko je neki drugi razlog za pojavu tako malog i afunkcionalnog bubrega, recimo hronična upala, stenoza onda ga treba pratiti i ako pravi česte i ozbiljne probleme, dolazi u obzir i vadje nje tog bubrega, što najverovatnije nije slućaj kod vas. Najjbitnije da se redovno kontrolišete kod nefrolga, 3-4 puta godišnje, laboratoriju i eho bubrega, pa ako se pojavi neki problem treba ga adekvatno rešavati.